اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۰۵ - ۱۸:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۶ درصد ایرانیان تجربه مصرف الکل دارند

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی در ادامه به ماجرای مصرف الکل در شهرستان رفسنجان اشاره کرد و گفت: در پی حادثه مصرف الکل در شهرستان رفسنجان و اعلام وزارت بهداشت در خصوص مراجعه این افراد به بیمارستان‌های شهر شاهد آن بودیم که افراد مصرف‌کننده………

به گزارش جوادیه فلاح به نقل از مشرق، محمدرضا قدیرزاده در سومین سمینار علمی «سوء مصرف و اعتیاد به الکل از دیدگاه طب بالینینی و قانونی» اظهار کرد: در حال حاضر هیچ آماری در خصوص شیوع و میزان مصرف الکل در کشور نداریم و آمارهای پزشکی قانونی نیز تنها به آمار مسمومیت‌ها و مرگ و میر ناشی از مصرف الکل ارتباط دارد.

وی ادامه داد: خوشبختانه ایران در میان سایر کشورهای مسلمان عضو WHO در خصوص مصرف مشروبات الکلی وضعیت بهتری دارد.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی در ادامه ضمن بیان آنکه متاسفانه آنچه در جامعه در خصوص مصرف مشروبات الکلی می‌بینیم آن چیزی نیست که آمارها به ما می‌گویند، عنوان کرد: اخیرا برای اولین بار از سوی وزارت بهداشت اعلام شده که الکل هم یکی از فاکتورهای بیماری‌های غیرواگیر است این در حالی است که الکل نیز مانند موادمخدر هر چه غلظت بیشتری داشته باشد، خطر بیشتری نیز به دنبال دارد.

قدیرزاده در ادامه گفت: بر اساس پژوهشی ۸۹٫۸ درصد مردم مدیترانه شرقی به هیچ عنوان در طول عمر خود مصرف الکل را تجربه نکرده‌اند. در کشور ما نیز تقریبا این آمار صدق می‌کند و حدود شش درصد مردم ایران تجربه مصرف الکل دارند. این در حالیست که میزان شیوع مصرف الکل در اروپا و آمریکا بیش از سایر نقاط دنیا است.

وی در ادامه به شاخص «مصرف سنگین دوره‌ای» اشاره کرد و گفت: شاخص مصرف سنگین دوره‌ای در دنیا ۶٫۳ درصد است اما بنابر آمارهای غیررسمی این شاخص در کشور ما ۱۹ درصد است یعنی فردی که در کشور ایران مشروب‌خواری می‌کند نسبت به افراد دائم‌الخمر در کشورهای اروپایی سه برابر بیشتر الکل مصرف می‌کنند.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی در ادامه به میزان شیوع مصرف موادمخدر مختلف بر اساس آمار سال ۹۴ ستاد مبارزه با موادمخدر اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار سال ۱۳۹۴ ستاد مبارزه با موادمخدر در حال حاضر ۵٫۲ مصرف‌کنندگان تریاک، ۲۶ درصد شیشه، ۲۲٫۶ الکل، ۱۵٫۹ درصد کراک و ۹٫۸ درصد هروئین در کشور وجود دارد.

قدیرزاده در ادامه به چرخش مالی و صنعت مشروبات الکلی اشاره کرد و گفت: مجموع چرخش مالی و خرید و فروش مشروبات الکلی در کشور ۶۵۸ میلیارد تومان است و ۲۳ کارخانه تولید الکل در کشور وجود دارد.

وی در ادامه به آمار مرگ و میر ناشی از مصرف الکل ارجاعی به پزشکی قانونی از سال ۸۹ تا ۹۳ اشاره کرد و گفت: سال ۸۹، ۱۴۵ مورد، سال ۹۰، ۹۳ مورد، سال ۹۱، ۱۳۶ مورد، سال ۹۲، ۱۳۵ مورد و سال ۹۳، ۸۱ مورد مرگ و میر ناشی از مصرف الکل ارجاعی به پزشکی قانونی در کشور داشته‌ایم.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی در ادامه به ماجرای مصرف الکل در شهرستان رفسنجان اشاره کرد و گفت: در پی حادثه مصرف الکل در شهرستان رفسنجان و اعلام وزارت بهداشت در خصوص مراجعه این افراد به بیمارستان‌های شهر شاهد آن بودیم که افراد مصرف‌کننده بسیار مضطرب به بیمارستان‌های رفسنجان آمده و ICU‌شهر رفسنجان به طول کامل پر شده بود و با وجود آنکه اقدامات سریعی صورت گرفت اما ۱۲ نفر در پی این حادثه فوت شدند.

قدیرزاده در ادامه گفت: هر چه غلظت الکل در نوشیدنی افزایش یابد خطر آن نیز بیشتر خواهد شد به همین دلیل به علت پایین و مشخص بودن غلظت الکل در کشورهای خارجی خطر آنها کم است این در حالی است که در ایران غلظت الکل در مشروبات الکلی اصلا مشخص نیست.

وی ادامه داد: متاسفانه به علت آنکه افراد مصرف‌کننده مشروبات الکلی در ایران میزان وابستگی‌شان به این مواد افزایش می‌یابد، افراد ارائه‌کننده این مشروبات در بیش از ۶۰ الی ۷۰ درصد آنها متادون، ترامادول و دیازپام اضافه می‌کنند به همین دلیل فردی که مشروب مصرف می‌کند همزمان متادون، ترامادول و دیازپام را نیز دریافت می‌کند.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی در ادامه به سه تصادف پر حاشیه سال گذشته در کشور اشاره کرد و گفت: در سه تصادف پرحاشیه پورشه و BMW در تهران و یک دستگاه پرادو با سه سرنشین در اصفهان تست الکل راننده هر سه خودرو مثبت بوده است.

قدیرزاده در ادامه به ماجرای مرگ “مهرداد اولادی” بازیکن تیم پرسپولیس اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر مصرف مشروبات الکلی همزمان با داروهای مخدر اعم از ترامادول را در کشور شاهد هستیم که خطرات زیادی را به دنبال داشته و باعث مرگ فرد می‌شود که آخرین قربانی آن نیز مهرداد اولادی بازیکن تیم پرسپولیس است.

وی تاکید کرد: مصرف مشروبات الکلی در کشور استاندارد نیست. فرد مصرف‌کننده این نوشیدنی در کشور تنها الکل مصرف نمی‌کند بلکه مخدرهایی چون ترامادول و متادون را همزمان با مصرف این مواد دریافت می‌کنند به همین دلیل مساله مصرف الکل در ایران دچار پیچیدگی شده است.

مدیرکل حوزه ریاست سازمان پزشکی قانونی در ادامه به قتل‌های ناشی از مصرف الکل اشاره کرد و گفت: اخیرا شاهد قتل دختر بچه شش ساله افغانی توسط یک پسر ۱۷ ساله بودیم و متاسفانه قاتل ستایش از ۱۲ سالگی مشروب مصرف می‌کرده و مصرف مداوم داشته و هنگام مصاحبه با وی متوجه شدیم که همزمان ترامادول نیز مصرف می‌کرده است.

قدیرزاده ادامه داد: مصرف مشروب، ترامادول و موادمخدر به طور همزمان علت مرگ‌های ناگهانی و قتل‌های ناشی از مصرف الکل است.

وی در پایان گفت: سوال ما این است که در شرایط کنونی به کدام سمت می‌رویم؟

ارسال دیدگاه