اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۹/۰۲/۱۷ - ۱:۳۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

گفتگوی یزدبانو با همسر سردارشهید عباس جمال زاده(قبل ازشهادت)

سرکار خانم عذرا علیزاده خواهر شهید مهدی علیزاده اولین شهید رفسنجان و خواهر جانباز و نیز همسر جانباز ۷۰ درصد به عنوان یک زن ایثارگر ساکن یزد سالیان قبل با عشقی الهی با جانباز شیمیایی ازدواج کرد

همسر جانباز ۷۰ درصد، جانبازان را الگوهای صبر و اخلاق دانست و گفت: همسرم دقیقه به دقیقه می سوزد و آب می شود و همه این دردها و زجرها را تقدیم انقلاب می کنیم و انتظارمان از آموزش و پرورش برای ترویج روحیه ایثارگری و شهادت بیشتر از این ها بود.

به گزارش خبرنگار یزدبانو؛ همزمان با تاسوعای حسینی سالروز شهادت جانباز کربلا و سردار جانبازان انقلاب اسلامی به سراغ خانواده یکی از این عزیزان رفتیم و با همسر جانباز شیمیایی ۷۰ درصد آقای عباس جمال زاده که هر نفسش عاشورایی است؛ به گفتگو نشستیم.
عباس جمال زاده در سال ۱۳۶۴ اعزامی از لشکر۴۱ ثارالله کرمان در عملیات کربلای یک و والفجر مقدماتی در منطقه فاو به درجه جانبازی نائل شد.
سرکار خانم عذرا علیزاده خواهر شهید مهدی علیزاده اولین شهید رفسنجان و خواهر جانباز و نیز همسر جانباز ۷۰ درصد به عنوان یک زن ایثارگر ساکن یزد سالیان قبل با عشقی الهی با جانباز شیمیایی ازدواج کرد و تمامام جوانی خودش را در خدمت رسانی به همسر و دو فرزندش تقدیم کرد.

*سختی ها در عشق به چشم نمی آید
وی در گفتگو با خبرنگار یزدبانو درباره انگیزه خود از ازدواج با یک جانباز ۷۰ درصد اظهار کرد: هر کسی در زندگی هدفی دارد و اگر در این راه با عشق قدم بردارد هر سختی هم که باشد به چشمش نمی آید و من اعتقاد دارم هر کس از جان خودش گذشته حتما انسان شریف و با ایمانی است و نیّتم این بود که نگذارم این جانباز که روزگاری از جوانی و سلامتی اش گذشت، دست نااهل بیفتد و خدای نکرده زجری که در دورن دارد مضاعف شود؛بنابراین با توجه به اینکه سنّ من پایین هم بود و خویشاوند نزدیک هم بودیم به خواستگاری اش جواب مثبت دادم.

*خانواده جانبازان و شهدا هر دو زجر کشیده اند
وی ادامه داد: چون خودم در خانواده ای بزرگ شده بودم که  یک برادرم به شهادت رسیده و برادر دیگر هم جانباز شده بود و چند نفر دیگر از اقوام نزدیک ما نیز شهید یا جانباز بودند به نوعی هر دو زجر کشیده بودیم که به خوبی وضعیت همسرم را درک می کردم و در سال های اول ازدواج  گرچه تحت درمان قرار داشت ولی هنوز عارضه شیمیایی همسرم مثل الان وخیم نبود و ما زندگی عادی همچون دیگران داشتیم.

*فرزندان جانبازان با روحیه ایثارگری آشنا هستند
وی درباره آشنایی فرزندانش با ایثارگری و جهاد و مقاومت می گوید: دو فرزند پسر دارم و در خانه ما عکس شهدا هست و محیط معنوی است و هربار که به رفسنجان هم می رویم عکس برادرم شهیدم را می بینند و به زیارت شهید می رویم که دراین باره آشنا هستند و پدرشان را درک می کنند.

*حذف شهید فهمیده از کتب درسی قلوب جانبازان و ایثارگران را جریحه دار می کند
همسر جانباز جمال زاده درباره اطلاع خود از حذف درس شهید فهمیده از کتب درسی ششم ابتدایی گفت: از آموزش و پرورش انتظار ترویج فرهنگ ایثارگری شهدا بیشتر از این ها بود و واقعا این موضوع حذف شهید فهمیده قلوب ایثارگران و بالاخص جانبازان را جریحه دار می کند و واقعا می توان گفت که جفایی به نسل دیروز و امروز است.


*مصرف مسکّن های قوی برای کاهش درد
خانم علیزاده در خصوص مشکلات پزشکی همسرش می گوید: من می دانم و خدای خودم که چقدر طی چند سال گذشته نحیف شده و درد کشیده است و همسرم مجبور است برای کاهش دردهایش روزانه کورتن و مسکن های قوی مصرف کند و چون غلظت خونش بالا و پرخطر است باید مرتب خون بدهد و حجامت کند .

*درد کشیدن جانبازان برای رضای خدا و حفظ انقلاب
وی تصریح کرد: تمام این دردها را جانبازان برای رضای خدا و حفظ این انقلاب تحمّل کرده و می کنند؛ قبلا با مشکلات تأیید دارو توسط داروخانه مواجه بودیم و باید چند بار برای تأیید آن به بیمه و یا بنیاد شهید و امور ایثارگران مراجعه می کردیم ولی گرچه این رفت و آمد ها با تدابیر جدید کاهش یافته است ولی بعضی وقت ها دارو در داردوخانه های طرف قرارداد کمبود است و مجبوریم آزاد و با قیمت های زیاد خریداری کنیم.

 

این بانوی ایثارگر برخی از عوارض ناشی از شیمیایی را تنگی نفس شدید همسرش و استفاده مرتب از اکسیژن در منزل و وابستگی به آن، مشکلات پوستی شدید و چشمی وحتی بستری در بخش مراقبت های ویژه در طول سه سال گذشته برشمرد.

علیزاده افزود: گرچه بعضی وقت ها مجبور به استفاده از ویلچر برای رفت و آمد هستیم و با وجود درد و زجری که می کشد، همسرم دارای اخلاق خوبی در محیط خانواده است که ناشی از همان صبر و عقیده و ایمانی جانبازان است.

*دیدار با جانبازان محدود به مناسبت ها نباشد
وی درپاسخ به این سئوال که آیا مسئولین به دیدار و ملاقات جانباز می آیند؟ بیان کرد: در برخی مناسبت ها برای دیدار می آیند ولی نباید محدود به مناسبت ها باشد زیرا من شاهدم که این دیدارها و ملاقات ها چه تأثیر مثبتی در روحیه همسرم و حتی من و فرزندانم دارد.

*همسرم دقیقه به دقیقه می سوزد و آب می شود
همسر جانباز جمال زاده درباره درخواست خود از مسئولین گفت: بیشتر مشاوره بدهند که اگر راه درمانی خارج از کشور وجود دارد این جانبازان را اعزام کنند زیرا پیشنهاد پیوند ریه برای این بیماران دارای ریسک بالایی است و من می دانم و خدای خودم که دقیقه به دقیقه می سوزد و آب می شود و شاهد سختی هایش هستم.

علیزاده افزود: برادرم هم به دلیل اصابت تیر به کمرش جانباز است و بعد از جنگ به دلیل عوارض ناشی از آن درصد جانبازی پایینی به وی تعلق گرفت ولی هم اکنون عوارض ناشی از جانبازی اش روزانه بیشتر می شود و رفت و آمدهایش برای پیگیری موضوع اثری ندارد.

انتهای پیام / زهرا صبوحی

ارسال دیدگاه