اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۲/۲۸ - ۱۲:۰۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

واکسیناسیون تب برفکی دام‌های رفسنجان از ابتدای خرداد ماه

رئیس شبکه دامپزشکی رفسنجان گفت: فاز اول واکسیناسیون تب برفکی دام‌های شهرستان رفسنجان از ابتدای خرداد ماه به مدت ۴۰ روز آغاز می‌شود.

محمود مقامی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمان اظهار داشت: فاز اول واکسیناسیون تب برفکی در دام‌های سبک و سنگین شهرستان رفسنجان از ابتدای خرداد ماه به مدت ۴۰ روز آغاز می‌شود.

وی ابراز داشت: در این فاز از واکسیناسیون کل جمیعت دام سنگین و بیش از ۵۰ درصد جمیعت دام سبک شهرستان رفسنجان علیه بیماری تب برفکی واکسینه می‌شوند.

مقامی افزود: عامل تب برفکی یک ویروس است که سبب می‌شود دهان و سم حیوانات تاول بزند و این تاول‌ها به ندرت روی پستان دام نیز دیده می‌شود.

وی ادامه داد: تاول‌هایی که بر اثر بیماری در دهان یا سم دام ایجاد می‌شود بعد از مدت کوتاهی پاره شده و به زخم تبدیل می‌شود و هنگامی که این بیماری شایع ‌‌شود سبب تلفات دام‌ها به ویژه گوساله‌ها و بره‌ها می‌شود.

مقامی در مورد راه‌های پیشگیری از بیماری تب برفکی گفت: مهم‌ترین راه پیشگیری از شیوع بیماری واکسیناسیون است که علاوه بر آن از تردد بی‌مورد دامداران در بین دامداری‌ها باید اجتناب شود.

وی ابراز داشت: دام جدید خریداری شده به مدت ۲۰ روز جدا از گله نگهداری، دام تلف شده به سرعت دفن و یا سوزانده و از کشتار دام‌ها بیرون از کشتارگاه جداً خودداری شود.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه