اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۵/۰۳/۱۱ - ۲۱:۰۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

زایمان بدون درد در بیمارستان انار

واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان شهرستان انار با ارسال مطلبی در خصوص زایمان بدون درد، اعلام کرد که زایمان طبیعی بدون درد در حال حاضر توسط خانم دکتر عسکری زاده متخصص بی هوشی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در زایشگاه زادمهر انار انجام می شود.

زایمان طبیعی ولی بدون درد چیست؟؟؟

یکی ازشدیدترین دردها یی که انسانها همواره با آن روبرو بوده اند درد زایمان است که اغلب خانم ها جهت رهایی از درد آن ، سزارین را انتخاب می کنند با توجه به کاهش بیش از حد زایمان طبیعی در بین زنان جوان وترس و دلهره آنان از روش طبیعی بر آن شدیم تا راههای زایمان طبیعی و بدون درد را ترویج کنیم.

 امروزه درکشورهای پیشرفته زنان درخواست بی دردی حین زایمان را دارند اما در ایران چون خانم ها از این موضوع تا حدودی بی اطلاع هستند رو به سزارین می آورند امروزه با تکنیک های جدید بدون عوارضی که برای انجام زایمان بی درد در اختیار است دیگر هیچ خانم بارداری نباید هنگام زایمان درد شدید آن را متحمل شود.

 بی دردی جهت زایمان طبیعی توسط متخصص بیهوشی انجام می شود که شامل روشهای غیر دارویی ودارویی است.

روشهای غیر دارویی نیاز به زمان دارند و آموزش مادر از چندین ماه قبل از زمان زایمان آغاز می شود ولی بطور کلی روشهای غیر دارویی درد زایمان را بطور کامل از بین نمی برند.

روشهای دارویی شامل چندین روش می گردد که بهترین و متداول ترین روش برای زایمان بی درد، بی حسی موضعی یا اپیدورال است. در روش اپیدروال با وارد کردن ماده بی حسی به نخاع ، درد مادر بطور کامل از بین می رود و زایمان برای او آسان می شود.

این روش در بین روشهای دیگر تاثیر بهتر و عوارض کمتری دارد این روش یک لوله باریک بنام کاتتر اپیدروال کنار نخاع قرار می گیرد واین لوله به نخاع تماس ندارد و در ناحیه اطراف نخاع است و با تزریق داروی بی حسی، بر نخاع تاثیر می گذارد. در این روش از داروهای بی حسی موضعی با مقدار بسیار کم استفاده می شود تا فقط روی رشته های عصبی مربوطه به درد تاثیر بگذارد و رشته های حرکتی را مختل  نکند چرا که انقباضات رحم حین زایمان همچنان باید ادامه داشته باشد بسیاری از افراد معتقدند که انجام بی حسی نخاعی سبب کمر درد می شود ولی این گونه نیست بلکه کمر دردهای که ایجاد می شود ناشی از عوامل دیگر است.

جهت انجام زایمان بدون درد اخذ رضایت آگاهانه از مادر الزامی است.

تیم زایمان بدون درد شامل : متخصص زنان ، متخصص بیهوشی ، ماما و تکنیسن بیهوشی می باشد.

زایمان بدون درد در شرایطی انجام می شود که امکان زایمان طبیعی و درد زایمان وجود داشته باشد و زایمان وارد مرحله فعال شده باشد.

اگر مادران به خوبی با پزشک همکاری کنند زایمان بدون درد روشی بسیار عالی ومناسب است وحتمأ لازم نیست بیمار در بیمارستان بستری شود واز طرف دیگر با این روش هنگام عبور جنین از کانال زایمانی به او کمک می شود که وضع قلبی و عروقی و ریوی بهتری داشته باشد بنابراین در صورتیکه متخصص زنان و زایمان استفاده از روش زایمان بدون درد را برای مادر تائید کند بهتر است خانم ها بجای سزارین به این روش روی آورده و بی دلیل جراحی نکنند.

ارسال دیدگاه