اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۲/۱۶ - ۱۴:۵۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

استرس فرزندان در هورمونهای پدر نهفته است

مطالعاتی که بر روی موش‌ها انجام شد نشان داد که اختلالات عصبی از جمله استرس می‌تواند از پدران به پسران منتقل شود.

به گزارش به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جوادیه فلاح باشگاه خبرنگاران جوان؛ طی مطالعاتی که در آزمایشگاه بر روی موش‌های مذکر و مونث انجام شد نشان داد که موش‌های نری که از استرس‌های شدید و مزمن رنج می‌برند، این استرس را می‌توانند به پسران خود منتقل کنند و سلامتی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهند. نتایج این مطالعه نشان داد که استرس پدران می‌تواند به راحتی سلامتی پسران آنها را در طول زندگی تحت تاثیر قرار دهد.
طی این مطالعه نشان داده شد، هنگامی که موش‌های نر در معرض استرس و فشار روحی شدید قرار می‌گرفتند، قند خونشان افزایش می‌یافت و افزایش قند خون جفت‌های نر آن‌ها را تحت‌الشعاع قرار می‌داد. در واقع، استرس می‌تواند برچسب‌های شیمیایی DNA را در جفت‌های نر مردان تغییر دهد و در نتیجه بر جفت‌های نر فرزندان آن‌ها تاثیر بگذارد. این در حالی است که جنین مونث جفت نری ندارد که افزایش قند خون بتواند بر آن تاثیر بگذارد.
مردهایی که استرس بیشتری دارند نسبت به سایر مردها پروتئین‌هایی با قند خون بیشتری در کبد خود تولید می‌کنند که می‌تواند بر جفت‌های نر آن‌ها تاثیر بگذارد. پدرانی که قبل از اقدام به بارداری روزانه دوز مشخصی از داروهای ضد استرس استفاده می‌کنند سبب می‌شود که افزایش قند خونشان تا حدودی کنترل شود و بر جفت‌های نر آن‌ها تاثیر منفی نگذارد.
مطالعات دیگری که در زمینه انتقال برخی از مشخصه‌های ژنتیکی از پدران به پسران انجام شد؛ نشان داد که علاوه بر استرس، پدرانی که سیگار می‌کشند یا در معرض مواد سمی قرار می‌گیرند با این اقدام به‌ راحتی سلامتی پسران خود را تحت تاثیر قرار می‌دهند. به این علت توصیه شده قبل از اقدام به بارداری برای بررسی مشکلات و اختلالاتی از این دست با پزشک متخصص مشورت شود تا هرچه سریع‌تر درمان شود و فرزندان آن‌ها را تجت تاثیر قرار ندهد.
منبع: ScienceNews
انتهای پیام/
ارسال دیدگاه