اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۰/۲۲ - ۲۰:۰۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

کمبود مکانهای تفریحی برای دختران/۹۴درصد معتادان شیشه،سیگار می کشند

یك پ‍ژوهشگر علوم اجتماعی گفت: اثرات سوء شبكه های ماهواره و ناكارآمدی برنامه های آموزشی باعث می‌شود اعتیاد به مواد مخدر صنعتی در میان جوانان افزایش داشته باشد.

رودابه قمصری در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره رویكرد اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر افزود: گستردگی تبلیغات و اطلاع رسانی در شبكه های ماهواره ای ، به طور غیرمستقیم قبح استفاده از انواع مواد مخدر را از بین می‌برد و حتی می تواند این ذهنیت را در افراد به وجود بیاورد كه با توجه به عدم تفاوت زن و مرد، موادی را که مردها استفاده می‌كنند، زن ها هم می توانند مصرف كنند.4008386_527

 

وی اظهار داشت: این موارد می تواند درست یا نادرست باشد، مثلا در مورد رفتارهایی که اصطلاحا تحت عنوان مردانه می‌شناسیم نباید از زنان انتظار بروز چنان رفتارهایی را داشت ولی با تاثیرات سوء ماهواره چنین انتظاراتی ایجاد شده و میزان آن افزایش پیدا کرده است.
قمصری ادامه داد: متاسفانه استفاده از مواد مخدر به عنوان محرک از درصد بالاتری میان دختران و پسران برخوردار است به طوری که تاثیرات منفی‌ که مواد مخدر صنعتی ای دارند گاه این شرایط را ایجاد می‌کند که بگوییم کاش بیمار، مواد سنتی مصرف می کرد چون هم ضرر کمتری دارد و هم امکان بازگشت برایش فراهم است.

این پژوشگر حوزه علوم اجتماعی تصریح می كند: همچنین گزارشهای موجود حاكی از آن است كه بیش از ۹۴ درصد کسانی که معتاد به مصرف مواد مخدر هستند، اعتیادشان با سیگار و دخانیات آغاز شده است که این قضیه نشان می‌دهد خانواده ها نسبت به این قضیه حساسیت کمتری دارند و این می تواند زمینه ساز اعتیاد شود.

قمصری یادآور شد: برخی از زنان به دلیل تفکرات واهی مثل داشتن فیزیک مناسب یا لاغری به مصرف شیشه و مانند این ها روی می آورند که متاسفانه در دراز مدت شرایط ناخوشایندی برایشان رقم می خورد،از طرف دیگر متاسفانه برخی از مواقع شاهد هستیم زنان برای اینکه خودشان را متجدد و روشنفکر نشان دهند وقتی در شرایط خاصی قرار می گیرند و در شب نشینی ها یا مواردی از این دست تن به مصرف این مواد مخدر می دهند.

وی ، با بیان اینكه در مهمانی ها و جمع های دوستانه مصرف شیشه به عنوان یک هنجار مطرح است، گفت : اگر میهمان ها آن را مصرف نکنند به نوعی هنجارشکنی می کنند، یا اینکه شاهد هستیم که در دوره نوجوانی آن طور که شایسته است وسایل و امکانات لازم برای تفریح و سرگرمی نوجوان ها به ویژه دختران ایجاد نمی شود و با یک گشت و گذار ساده در سطح شهر می توان كمبودها را مشاهده كرد،اما استفاده از مواد مخدر که می تواند جایگزین تفریح سالم باشد به مراتب ارزان تر و در دسترس تر است.

این پژوهشگر علوم اجتماعی با اشاره به اینكه در مسایل اجتماعی و فرهنگی كمبودهای بسیاری در كشورمان وجود دارد، اظهار داشت : به اندازه ای كه برای انواع و اقسام مواد مخدر و روان گردان ها توسط شبكه های مافیایی هزینه و تبلیغ می شود، در كشور ما اقدام مناسب و پولی برای پیشگیری و كنترل اعتیاد صرف نشده است .

قمصری خاطرنشان كرد:دست اندركاران امر و نهادهایی مانند وزارت ورزش و جوانان و شهرداری باید نسبت به توسعه امكانات ورزشی و تفریحی كه هر دختر و پسری توان پرداخت استفاده از این امكانات را داشته باشد، اقدام كند.

به گفته وی ، اعتیاد بیماری خاموشی است كه موج سوم شیوع آن در راه است و این مسئله باید زنگ هشداری به مسوولان و مقام های رده اول كشور باشد.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه