اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ - ۱۹:۱۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نحوه دانه بری(پنبه) سنتی در جوادیه فلاح + فیلم و عکس

هنوز بعضی افراد قدیمی محصولهای قدیم را رها نکرده اند و به کاشت و برداشت محصولی همچون پنبه – خربزه و.. روی می آورند.

به گزارش جوادیه فلاح، کار کاشت و برداشت محصول پنبه که با گویش محلی از آن (کولک کاری    koolak  kari) اسم برده میشده،

تا سالهای نچندان دور (دهه ۶۰) بطور گسترده ای رواج داشته و جزو محصولات مهم جوادیه فلاح بشمار میرفته. البته در کنار آن محصولاتی همچون پسته – جو – گندم- خربزه – یونجه و… هم کاشت و برداشت می شده است ولی به دلایلی مردم از چند سال قبل کاشت این محصولات مهم را رها کرده و فقط به کاشت و برداشت پسته روی آوردند که شاید یکی از دلایل آن کاهش آب است. به هر حال هنوز بعضی افراد قدیمی محصولهای قدیم را رها نکرده اند و به کاشت و برداشت محصولی همچون پنبه – خربزه و.. روی می آورند.

اخیرا مطلع شدیم که یکی از همشهریان عزیزمان که از چندماه قبل کولک کاری کرده اند در حال دانه بری یا جدا کردن دانه ها از پنبه (بصورت سنتی ) میباشند. ما نیز فرصت را غنیمت شمردیم و ضمن اینکه از نحوه بدست آوردن پنبه اطلاعاتی کسب کردیم سعی نمودیم آنرا در قالب یک گزارش تصویری انتشار دهیم تا نسلهای جدید با سختی هایی که آنزمان پدران و مادران ما متحمل میشدند آشنا شوند . نا گفته نماند در قدیم از تهیه پنبه( محلوج) برای درست کردن بالش- تشک- لحاف و… استفاده میکردند و یا اصلا پس از برداشت محصول، آنرا بفروش میرساندند و بدین ترتیب زندگی خود را میگذراندند.

جهت آشنایی با نحوه دانه بری(پنبه) بصورت سنتی ،فیلم کوتاهی تهیه نموده ایم، جهت تماشای فیلم برروی اولین عکس زیر کلیک نمایید.

فیلم و عکس: کاظم رفسنجانی

چون فیلم و عکسهای این گزارش در منزل مرحوم حاج غلامرضا اسماعیلی پور تهیه شده و ایشان اولا فردی مومن و خیر بودند و دوما جهت  رفاه مردم در تهیه امکاناتی همچون وسایلی که در قدیم مردم به آن نیاز داشتند تلاش و کوشش داشت، ما نیز برای اینکه یادی از آنمرحوم یادی کرده باشیم عکس ایشان را در پایان گزارش انتشار دادیم. 

برای شادی روح آن مرحوم الفاتحه مع الصلوات 

دیدگاه بینندگان
ارسال دیدگاه