اللهم صل علی محمد و آل محمد
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۰۵ - ۲۳:۲۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مراسم افتتاحیه اولین نمایشگاه توانمندی ها و نیازمندی های مس در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان

روراستی / مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان گفت: باید اهداف اقتصاد مقاومتی، مقاوم‌سازی هر مجموعه در مقابل تنش‌ها باشد.

به گزارش جوادیه فلاح  اولین نمایشگاه توانمندی ها و نیازمندی های مس عصر امروز دوشنبه ۵ شهریورماه در تالار خیام دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان برگزار شد.

 متن کامل خبر این مراسم  به نقل از سایت خبری ” روراســتــی ” در ادامه منتشر شده است.

به گزارش “روراستی” احمد انارکی‌محمدی عصر امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه توانمندی‌ها و نیازمندی‌های مس سرچشمه در بستر اقتصاد مقاومتی در محل تالار خیام دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان با اشاره به اینکه در ۱۰ سال آینده مشکل آب کشاورزی داریم، اظهار داشت: انتقال هر متر مکعب آب از خلیج ‌فارس به مس سرچشمه، گل‌گهر سیرجان و چادرملوی یزد ۴ دلار هزینه در بر دارد و این آب در بخش صنعت کاربرد دارد.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: باید بخش صنعت را در راستای رونق‌بخشی تقویت کرد تا نرخ بیکاری را در منطقه کاهش داده شود.

وی با اشاره به خسارت گرمازدگی محصول پسته سال جاری که ۹۰ درصد محصول را از بین برده است، ادامه داد: بحث امهال وام‌های کشاورزی به مدت دو سال مصوبه‌ای ابلاغ شده و پیگیر هستیم تا این مصوبه اجرایی شود و اندکی از دغدغه کشاورزان کاسته شود.

انارکی‌محمدی در ادامه بیان کرد: معدن مس سرچشمه بزرگترین معدن روباز خاوریانه است و هشت درصد از برنامه تعریف شده جلوتر است و این نشان از همدلی و همراهی کارگران و کارمندان دارد که تولید داخلی را افزایش داده‌اند.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی ارتباط بین دانشگاه، کارآفرینان و صنعت را موجب رونق دانست و گفت: در حوزه کشاورزی که ۸۰ هزار هکتار باغ در رفسنجان وجود دارد سرمایه‌گذاری‌ها در راستای ایجاد صنایع انجام نشد و در حال حاضر با موج بیکاری و مشکلات معیشتی در این منطقه مواجه شده‌ایم.

وی یادآور شد: در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان صنایع پایین‌دستی در حال راه‌اندازی است و اراضی واگذاری به این بخش ۴۰ درصد زیر قیمت به متقاضیان واگذار خواهد شد و این فرصتی برای سرمایه‌گذاران است که از آن استفاده کنند.

 محمدعلی دهقان رئیس دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان در حاشیه برپایی این نمایشگاه اظهار داشت: مطرح‌شدن نیازمندی‌ها یک فرصت است و همه صنعتگران و دانشگاهیان باید استفاده کنند در وهله اول در شهرستان سپس استان و کشور نیازمندی‌ها برطرف شود.

وی بیان داشت: شرایط اقتصادی خاصی که این روزها به وجود آمده و تغییرات ناگهانی ارز ممکن است صدماتی به کشور بزند اما ما باید به فال نیک بگیریم، قیمت دلار واقعی است کمتر از این که باشد استفاده آن را جنس چینی، کره‌ای و ترکیه‌ای می‌برد زمانی که دلار ثابت است جنس چینی قیمتش ثابت است اما داخل کشور همه قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند ولی جنس چینی، ترکیه‌ای و کره‌ای قیمتش هشت سال ثابت می‌ماند.

طی دو هفته دو ماده اساسی را z100 و z200 توانستیم تولید کنیم

رئیس دانشگاه ولیعصر(عج) رفسنجان ادامه داد: اما زمانی که صنعت هشت سال با تورم داخلی مواجه است باید با قیمت هشت سال پیش جنس چینی رقابت کند کل صنعت از بین می‌رود، برای بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت که صارات را در برنامه خود دارند و نیز برای اینکه متفکران کشور به فکر افتند نیازهای مملکت را داخل کشور تولید کنند.

وی بیان کرد: این دو، سه ماهی که با شرایط خاص اقتصادی مواجه شدیم مسؤولان شرکت مس نیازهایی در رابطه با اقلامی که وارداتی هستند و بیس کار صنایع ما هستند را مطرح کردند و همکاران دانشگاهی ما به فکر افتادند و طی دو هفته دو ماده اساسی را z100 و z200 توانستیم تولید کنیم که حداقل ۳۰۰ هزار تن در سال نیاز کشور است در بحث تولید این مواد نیاز به مواد دیگری است که اگر می‌خواستیم از خارج وارد کنیم هزینه زیادی باید صرف می‌شد که همکاران ما در حال تولیدآن که cs2 است، هستند و اگر به تولید برسیم خیلی از نیاز صنعت علاوه بر مس برطرف می‌شود.

دهقان ابراز داشت: تحریم‌ها موجب می‌شود کشور ما به توانایی‌های خود برسد هر چه در رفاه باشیم موجب می‌شود صنایع، کشاورزی و..از بین برود باید حداکثر استفاده از توان شهرستان برده شود این رویکرد مس را به فال نیک می‌گیریم.

وی عنوان کرد: با همکاران دانشگاهی ما حدود ۱۲ طرح با مس به توافق رسیدیم که به نتیجه می‌رسد و این همکاری‌ها به نحو احسن موجب شود بیکاری از شهر رفسنجان رخت بربندد، فقر و اعتیاد و خیلی از مسائل اجتماعی کمرنگ شود.

 حسین احمدی مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان در حاشیه افتتاح اولین نمایشگاه توانمندی ها و نیازمندی های مس در بستر اقتصاد مقاومتی با اشاره به وضعیت فعلی کشور و همه جوامع پیرامونی مس اظهار کرد: همه شرایط دست به دست هم داده وضعیت سختی برای منطقه و مردم ایجاد کند و بنگاه اقتصادی بزرگ هم پیرامونش اثر پذیری از شرایط خواهند داشت.

وی بیان داشت: اینکه می‌گویند چرا منطقه صنعتی نیست باید گفت شاید نیازی نبوده، استان کرمان قطب کشاورزی بوده و بیشتر در حوزه کشاورزی کار می‌کردند الان مشکلاتی که برای کشاورزی پیش آمده مسائل آب و خشکسالی شاید لزوم بازنگری در عقاید و اعمال‌مان را بطلبد و باید از فرآیند کشاورزی به سمت صنعتی شدن برویم و حتی کشاورزی مکانیزه هم ضرورت است.

مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان با اشاره به بحث اقتصاد مقاومتی که تأکید مقام معظم رهبری است، افزود: این موضوع تولید قطعات را در داخل کشور هدایت می‌کند در شرایط فشار و تحریم باید راهکاری پیش‌بینی شود تا هر مجموعه‌ای بتواند خود را از بحران‌ها نجات دهد و این اقتصاد مقاومتی است و باید اهداف اقتصاد مقاومتی، مقاوم‌سازی هر مجموعه در مقابل تنش‌ها و مشکلات باشد.

احمدی خاطرنشان کرد: در حوزه مسؤولیت‌های اجتماعی همه شرکت‌های دنیا وظایفی دارند اقتصاد مقاومتی یک مبحثی است که باید گنجانده شود این شرایطی که ما را ملزم می‌کند به سمت تولید داخل و استفاده از ظرفیت و توانمندی اطراف خود بیشتر واقف شویم.

وی ادامه داد: شرکت مس به عنوان شرکتی که ظرفیت بسیار خوبی در حوزه تولیدات معدنی دارد در حوزه ذخائر جزء ۱۰ کشور اول دنیا هستیم و در حوزه تولید در آسیا رتبه خوبی داریم.

احمدی خاطرنشان کرد: شرکت مس در حوزه مسؤولیت‌های اجتماعی متعهد است و استفاده حداکثری از توان داخلی و ظرفیت های کشور خود را متعهد به کار در این حوزه می‌داند.

وی بیان کرد: مواد مصرفی قطعات کارخانه‌ها و صنایعی که توجیه اقتصادی دارد برنامه‌ریزی می‌شود که به خوبی مدیریت شود حتی اگر شرایط تحریم نباشد هم مس بخش عمده مشکلات صنعت کشو را به دوش می‌کشد.

مدیر مجتمع مس سرچشمه رفسنجان گفت: اگر بخواهیم اقدامات و فعالیت‌ها به پایان خوب منتج شود زیرساخت‌های خوب لازم دارد و باید به دور از مسائل سیاسی باشد.

احمدی بیان کرد: زیرساخت‌هایی که در تولیدات داخلی باید دخیل باشند زیرساختی است که جوامع پیرامون و ذینفع شناسایی شوند و در آن راستا حرکت کرد.

وی اظهار کرد: در حوزه مسئولیت اجتماعی در تولیدات داخلی، جامعه پیرامون ما تولیدکندگان و صادرکنندگان کالا هستند، شرکت مس اخیرا کمیته ساخت داخلی را تشکیل داده و وظیفه شناسایی اقلام مورد نیاز شرکت، اقدامات مهندسی در خصوص اسناد و مدارک، مهندسی معکوس، مهندسی کارگروه‌های کنترل کیفیت را بر عهده دارد.

احمدی عنوان کرد: شرکت ملی صنایع مس ایران جزء ۵ شرکت بورسی کشور است و همیشه یک صنعت خوب مالی و مطمئن برای سرمایه‌گذاری‌ها بوده است .

علیار اسکندری‌نسب فرماندار رفسنجان در مراسم افتتاح اولین نمایشگاه توانمندی‌ها و نیازمندی‌های مس در بستر اقتصاد مقاومتی، با تبریک دهه ولایت و عید سعید غدیر خم و گرامیداشت هفته دولت اظهار داشت: برگزاری این نمایشگاه کار بسیار جالب و خوبی است، بحث اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری از سال ۹۲ به صورت قطعی اعلام می‌کنند شاید کسی تصور نمی‌کرد که راه سخت اقتصادی کشور در پیش است.

وی بیان داشت: مقام معظم رهبری با علم به این موضوع که اقتصاد در کشور در گذر زمان و برنامه‌هایی که دشمن برای ایران دارد با تلاطم مواجه خواهد شد بنابراین در سال ۹۴ ستاد اقتصاد مقاومتی را تشکیل دادند.

اسکندری‌نسب با توضیح اینکه اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه ما اینقدر در اقتصاد توانمند شویم و نیازهای خود را بتوانیم تامین کنیم که در تلاطم بازارهای دنیا آسیب نبینیم، ادامه داد: اما آنچه که تصور می‌شود این است که شعارهای سال که مقام معظم رهبری می‌فرمایند متوجه دولت است در حالی که تمام ارکان نظام باید خود را مخاطب این فرمایشات بدانند.

فرماندار رفسنجان با بیان اینکه نگرشی که در مدیریت جدید مس سرچشمه به وجود آمده است این است که اقتصاد مقاومتی به واسطه صنایع مس رفسنجان در شهرستان رفسنجان تبلور عینی داشته باشد، افزود: امروز که این حرکت و این نمایشگاه برگزار شده این کار را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با حرکتی که صنایع مس رفسنجان در صنایع پایین‌دستی انجام می‌دهد به کارهای بزرگی برسیم.

وی خاطرنشان کرد: صنایع مس رفسنجان برای توسعه شهرستان و برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی خاص شهرستان می‌تواند در حوزه گردشگری که ظرفیت‌های زیادی در شهرستان وجود دارد، کمک کند.

اسکندری‌نسب گفت: پس از اینکه صنایع مس رفسنجان تصمیم گرفت که در راستای اقتصاد مقاومتی نیازهای خود و صنایع پایین‌دستی خود را در رفسنجان ایجاد کند یک هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در اختیار آن گذاشتیم.

وی تصریح کرد: در عین حال کارها و خدمات مورد نیاز صنایع مس رفسنجان را با جلساتی که داشتیم تمام نیازهای قابل تامین در شهرستان را برنامه‌ریزی کردیم که از شهرستان تامین شود و اگر نبود از استان و باز هم اگر مقدور نشد از خارج از استان تامین شود.

نماینده دولت در رفسنجان متذکر شد: این دیدگاه و نگرش در مسؤولان مس وجود دارد و پای کار هستند و ممکن است روزهای اول کار به دلخواه ما پیش نرود اما در درازمدت این امر میسر خواهد بود و می‌توانیم با اجرای الگوی اقتصاد مقاومتی در این چارچوب موفق باشیم.

مهدی حسینی‌نژاد نیز در این مراسم با بیان اینکه این نمایشگاه ظرفیت بزرگ و موتور محرکه‌ای برای ایجاد اشتغال در حوزه صنعت است، اظهار داشت: یک روز یک نعمت بزرگ، امروز چالش چرا؟ چون نگاهی به آینده نکردیم و برای ایجاد کارخانجات و ارزش‌افزوده کاری نکردیم و اگر معادن را به همین شکل نگاه کنیم طبیعتا ۱۰ سال آینده همین چالش را برای معادن و محیط‌زیست، منابع‌طبیعی و ذخایر برداشت شده استان خواهیم داشت.

۵٫۸ میلیارد تن ذخایر شناخته و اثبات شده در استان داریم

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان داشت: نعمتی که خدا به ما داده اگر قدرش را ندانیم به یک بحران تبدیل می‌شود اما اتفاقات خیلی خوبی که طی چند سال اخیر در استان کرمان اتفاق افتاده این ظرفیت خدادادی را به ظرفیت جدیدتری تبدیل کرده است.

وی افزود: در استان بالای ۵٫۸ میلیارد تن ذخایر اثبات شده و شناخته شده داریم که ۴۴ درصد این ذخایر در حوزه مس و ۳۶ درصد در حوزه سنگ آهن است و اگر این ذخایر را همین‌گونه برداشت می‌کردیم به بحرانی تبدیل می‌شد اما  در تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده در چند سال اخیر بالای ۳۶ هزار میلیارد تومان پروژه‌های تکمیل زنجیره ارزش‌افزوده در استان کرمان اتفاق افتاده که ظرفیت جدیدی ایجاد کرده است.

حسینی‌نژاد با بیان اینکه در حوزه سنگ آهن پایان سال ۹۹ با تولید ۱۰ میلیون تن شمش فولاد به عنوان قطب فولادی کشور شناخته خواهیم شد، ادامه داد: کناستره، گندله، آهن اسفنجی و صنایع پایین‌دستی را در استان دنبال کردیم و بالای ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی عنوان کرد: در حوزه مس هم همینگونه در حوزه کرومیت ۶۰ سال به صورت خام استخراج و به صورت خام صادر می‌کردیم اما در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان یکی از بزرگترین کارخانه‌های فروکروم در خاورمیانه را افتتاح کردیم که نیاز آن کرومیت است.

در حوزه مس بالای ۶۰۰ میلیارد تومان قطعات مصرفی است

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان افزود: در مس اتفاقات خیلی بزرگ و خوبی در تکمیل زنجیره‌اش افتاده است یک بازاری برای تمام صنایع کوچک و متوسط در استان ایجاد شده که ظرفیت عظیمی برای راه‌اندازی واحدهای کوچک و متوسط است و اگر خوب مدیریت کنیم این پیوند را احیا کنیم به راحتی رونق در واحدهای کوچک و متوسط ایجاد می‌شود.

حسینی‌نژاد در ادامه با بیان این مطلب که اقلام مصرفی که نیازهای شرکت ملی مس و همین‌طور گل‌گهر را که گرفتیم به طور خاص در گل‌گهر ماهانه ۸۰ میلیارد تومان نیاز مصرفی دارند اگر به آن توجه شود بازار بزگی در استان خودمان ایجاد خواهد شد، اضافه کرد: در حوزه مس بالای ۶۰۰ میلیارد تومان قطعات مصرفی است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات به واحدها در قالب رونق تصریح کرد: اگر بتوانیم از منابع مالی واحدهای بزرگ استان استفاده کنیم بالای ۳۰ هزار میلیارد تومان برای سه شرکت بزرگ است که اگر در بانک‌های استان داشته باشیم بحث تسهیلاتی که با نرخ ۱۸ درصد پرداخت می‌شود به راحتی قابل کم کردن نرخ تسهیلات توسط سیستم بانکی در استان کرمان خواهیم بود که به عنوان یک سیاست این مهم را دنبال می‌کنیم.

۴۳ درصد واحدهای تولیدی با بحث بهره‌وری مشکل دارند

حسینی‌نژاد ابراز داشت: در آخرین جلسه شورای معادن بالای یک هزار میلیارد تومان توانستیم با کمک شرکت‌ها به بانک‌های استان بیاوریم و برنامه داریم تا پایان سال، ۳۰ درصد منابع مالی را داشته باشیم که بتوانیم به واحدهای کوچک کمک کنیم.

وی تأکید کرد: اگر به ظرفیت استان توجه کنیم بسیاری از مشکلات که در سطح ملی با آن مواجه هستیم به راحتی قابل حل است.

این مسؤول اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که ما در استان داریم عدم همکاری و تعامل با هم است ما در استان تشکل‌های صنعتی، انجمن‌ها و … داریم اما ارتباط بین آن‌ها را اگر رصد کنیم متوجه ضعف می‌شویم و دانشگاه‌های استان یک ظرفیت بسیار بزرگی هستند که در قالب شورای معادن دیده شده که از آن استفاده کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان بیان کرد: بهره‌وری را در سال ۹۶ و اوایل سال ۹۷ رصد کردیم که ۶۳ درصد واحدهای ما مشکل بازار داشتند و ۴۳ درصد با بحث بهره‌وری مشکل دارند در حالی که بازارهای بزرگ ، دانشگاه‌ها و نیروهای انسانی توانمند را داریم اما این مشکلات هم در کنارش هست.

وی تأکید کرد: سعی کردیم در ماده ۴۳ ارتباط  دانشگاه و صنعت را گسترش دهیم، تفاهم‌نامه‌ای با همه دانشگاه‌ها با اولویت دانشگاه‌های استان امضا کنیم پروژه‌هایی در قالب ماده ۴۳ و ماده ۳۵ قانون رفع موانع تولید در استان با کمک دانشگاه‌ها ایجاد کردیم و تلاش می‌کنیم با سرعت بیشتری پیش برویم و مشکلات را برطرف کنیم.

حسینی‌نژاد گفت: عملیاتی شدن این مسیرها نیازمند یک همت است و از ظرفیتی که امروز ایجاد شده باید استفاده شود مس اعلام آمادگی کرده و باید این فرصت را مغتنم شمرد.

وی متذکر شد: این نمایشگاه‌ها در حوزه مس، گل‌گهر، خودروسازی، لاستیک و… باید ورود کنند و درحوزه معادن کوچک هم باید ورود کرده تا کمک و خدمت شود.

 

متن خبر: سایت روراستی رفسنجان

عکس: کاظم رفــــــســـنجانی

 

ارسال دیدگاه